itchy-dog-scratching-CharlesMann-E-getty-

5 הדרכים המובילות להדברת פרעושים וקרציות בכלבים וחתולים

הקיץ כבר כאן, הימים מתחממים, ואיתם מגיעה גם תקופת הקרציות והפרעושים. כמובן שכולנו רוצים לשמור על הכלב או החתול שלנו מעקיצות מציקות וסיבוכי מחלות, וכמובן לשמור גם עלינו מאותן צרות, ולכן חשוב להקפיד על הדברה לחיות המחמד שלנו וסביבת מחייתם.

סורי על הגועל, אבל זה מה שהולך להם בפרווה.

ישנם 5 דרכים מובילות שיעזרו לנו לשמור על הקיץ בטוח ממזיקים

1. אמפולות

אמפולות הן בעצם טיפות ששמים על העורף, רובן מספיקות לחודש של מניעה אבל יש אמפולות מיוחדות שנכנסות למחזור הדם והן מספיקות ל 3 חודשים.

האמפולות עובדות מעולה על רוב הכלבים והחתולים, בעיקר אם הם מעבירים את הזמן בבית או בסביבה נקייה ומוגנת, אבל אם הם מסתובבים המון בשטח עם שיחים וחולות, יכול להיות שזה לא יהיה מספיק חזק בשביל הגנה באזורים עמוסי פרעושים וקרציות.

אגב, האמפולות פחות אפקטיביות לחיות עם פרווה כפולה ודחוסה, כמו כלבים האסקי סיבירי, סמוייד, פומרניין ועוד.. ואצל חתולים כמו הפרסי למשל.

אמפולות למניעת פרעושים וקרציות – סולטיף הום | חברת סולאנו

הרבה פעמים שאלו אותי "איך בכלל משתמשים באמפולות האלה ואיך זה עובד?", האמפולות מגיעות בבקבוקות קטן, פותחים אותו, מזיזים את הפרווה, חושפים את העור ומטפטפים את כל התכולה ישירות על העור. שמים את האמפולה על העורף כדי שהכלב או החתול לא יוכלו ללקק את חומר ההדברה. האמפולות נצמדות לשומן שנמצא על העור של הכלב או החתול וככה בעצם עוברות לכל הגוף.

בגלל שאנחנו צריכים את השומן בשביל להשתמש באמפולות, אם עושים מקלחת ניתן לשים את האמפולה רק יומיים אחרי המקלחת כשהשומן יתחדש, וגם לא מומלץ לקלח אותם אחרי הטיפול, כי האמפולה לא תהיה יעילה. אחרי 48-72 שעות מרגע ששמתם את האמפולה ניתן כבר לקלח את הכלב או החתול אבל אני אישית לא לוקחת סיכון ומקלחת את טינקי רק לפני האמפולה הבאה. עד שהחומר נספג ומתייבש אסור לגעת באזור, לכן אני ממליצה להוציא את הכלב לטיול ואת החתול לסגור בחדר נפרד בלי חיות נוספות. לרוב האמפולות לוקח כ – 6 שעות (תלוי אמפולה) לעשות את העבודה ולהתפשט על כל הגוף, כך שאם צריכים טיפול מיידי לכמות גדולה של פרעושים וקרציות אולי עדיף לבחור בספריי או כדור במידת הצורך.

רוב הזמן אני שמה לטינקי אמפולות כדי למנוע הדבקות של פרעושים וקרציות, אבל עדיין קרו מספר פעמים אחרי טיולים בשטח שהאמפולות לא הספיקו והייתי צריכה לעשות לה טיפול נוסף ולהוציא את הקרציות שנתפסו עליה.

2. קולר נגד פרעושים וקרציות

הקולרים מכילים חומרי הדברה בשחרור איטי ורובם מספיקים לתקופה של בין 5-8 חודשים. מומלץ להשתמש בהם בדרך כלל לכלבים וחתולים עם פרווה מאוד דחוסה, שאמפולות פשוט לא נתפסות עליהם בצורה טובה.

בבית עם ילדים או חיות נוספות עדיף שלא להשתמש בקולר הדברה מחשש שאחד הילדים יגע בקולר ויכניס יד לפה או שאחת החיות בבית תלקק את הקולר או תנשך אותו. רוב קולרי ההדברה גם לא עמידים במים ולכן לפני מקלחת או משחק וטיולים במים צריך להוריד את הקולר. אני גם לא ממש ממליצה לשים את הקולר לחתולים שיוצאים לטייל בחוץ, חבל על הכסף שלכם, הם נוטים פשוט לאבד את הקולר.

קולר נגד פרעושים וקרציות | סרסטו

יש גם קולרים רק נגד קרציות ואם משתמשים בשילוב אמפולה שהיא רק נגד פרעושים אז פעולת ההדברה וההרחקה תהיה קצת יותר טובה, אבל שוב, אם חיית המחמד שלנו רוב היום בשטח עדיין לא בטוח שזה יהיה מספיק אפקטיבי.

3. כדור לבליעה נגד פרעושים וקרציות

קיים כדור לבליעה, שנמכר אצל וטרינרים, אני אישית פחות אוהבת וממליצה כי חומרי ההדברה ממש נכנסים למערכת העיכול ונספגים בגוף ובדם ועדיין לא ידוע ההשלכות של זה על הבריאות של החיות שלנו.

אז מתי כן להשתמש בכדור? במצבי קיצון או שממש כבר ברירה, כמו מצב מסכן חיים עם כמות מאסיבית של קרציות על גוף הכלב או שזה הדרך היחידה שלכם להיפטר מהמזיקים.

כדור לבליעה נגד פרעושים וקרציות | ברבקטו

לפני חודש טיילתי עם טינקי כמעט כל יום בשטח פתוח ולמרות שהייתה עליה אמפולה נגד פרעושים וקרציות, כל יום מחדש מצאתי עליה עוד קרציות (כן, קרציות ברבים, יום אחד הוצאתי ממנה 4 קרציות). במקרה הזה כבר לא הייתה ברירה ופחדתי שתגיע הקרצייה שתביא איתה קדחת קרציות ופשוט נתתי לטינקי את הכדור אבל אני אעדיף שלא לתת לה אותו שוב אלא אם לא תהיה ברירה…

בתכלס, הכדור עושה עבודה מעולה והורג 99% מהפרעושים והקרציות אבל עדיין אני לא ממליצה לכם להשתמש באופן קבוע בכדור.

4. ספריי נגד פרעושים וקרציות

ספריי הדברה ניתן לשימוש גם על הכלב או החתול וגם בסביבת מחייתם.

מומלץ כטיפול מיידי sos להשמדת המזיקים אך פחות כטיפול מונע, בחלק מהחברות זה גם מניעתי אבל צריך לבדוק כל מוצר לפני השימוש, חשוב גם לוודא שהספריי שאתם קונים מותר לשימוש על גוף החיה והוא לא רק סביבתי.

אני תמיד מחזיקה ספריי הדברה בבית, זה אחד ממוצרי החובה של טינקי, אין לדעת מתי תמצאו עלייהם קרציה ומתי הם יתחילו להתגרד מפרעושים. ברגע שיש ספריי בבית אתם יכולים ישר לטפל בזה בלי לבזבז זמן מיותר של סבל ואחר כך לחשוב מה עושים כדי למנוע עוד הידבקות.

ספריי הדברה נגד פרעושים וקרציות | סולפרים ספריי

בקיצור תקנו ספריי ותדאגו שתמיד יהיה בבית, תודו לי אחר כך.

5. טיפול נגד פרעושים וקרציות

צמחים להרחקת מזיקים ששתלנו בכניסה לבית | מרווה, נענע, רוזמרין ולבנדר

יש צמחים שחלק מהתכונות שלהם זה הרחקת מזיקים כמו מרווה, לבנדר, נענע, רוזמרין, קטניפ, למון גראס, בזיליקום ועוד… עושים שימוש בשמנים האתרים שלהם בשביל יצירת תרסיס הדברה טבעי לכלבים.

***שימו לב, שמנים אתרים מסוכנים לחתולים!!! אסור בתכלית האיסור להשתמש בתכשירים טבעים מבוססים שמנים אתרים כשיש חתולים בסביבה!

ניתן גם להרחיק מזיקים בעזרת גידול של הצמחים האלה בכניסה לבית ובגינה. ממש השבוע התחלנו לסדר את הגינה בבית ובגלל שהרגשנו המון עקיצות של יתושים שתלנו ליד הכניסה לבית שתילים של לבנדר, נענע, רוזמרין, ומרווה (יש גם זרעים של מליסה שמחכים) וכבר יש פה הקלה משמעותית. זה עובד גם עם פרעושים ועוד מזיקים, הם לא אוהבים את הריח של הצמחים האלה ופשוט מתרחקים. אני בטוחה שהחתול שלכם ישמח לאיזה עציץ קטניפ וחלק מהכלבים ישמחו גם לטעום מהנענע (טינקי ממש אוהבת אותה חח).

יש עוד כמה דברים קטנים אבל גדולים שאתם צריכים לדעת לפני שמסיימים.

Charles Mann | Getty Images

במקרים של סביבה עמוסה במזיקים כדאי לעשות הדברה סביבתית, אם בדובר בחצר אז אפשר לדבר עם מדביר מקצועי או לרסס עם תכשיר מתאים, ואם מדובר בפארקים אז אפשר להתקשר לעירייה, לדווח על האיזור ולבקש הדברה (אתם תמיד יכולים להזכיר להם שזה מזיק גם לנו).

תמיד תזכרו שכל חיה מגיבה שונה לתכשירים מסויימים, יש כלבים וחתולים שרגישים יותר לחומרים מסויימים ויכול להיות שהם אלרגיים, תמיד כדאי לבדוק קודם רגישות לחומר ובמידה ומתפתחת תגובה אלרגית לחומר תפנו לוטרינר עם תמונה ושם של המוצר שהתשתמשתם בו, לקבלת עזרה רפואית.

הכי חשוב לזכור שבכל חומר הדברה שתשימו על חיות המחמד שלכם צריך להשתמש במינון מדוייק. על האריזה צריך להיות רשום המינון המומלץ לפי משקל הכלב או החתול, אם לא מצאתם, תשאלו את המוכר בחנות החיות או הוטרינר.

אם עדיין אתם מתלבטים מה לעשות, באיזה שיטה כדאי לבחור במקרה שלכם וצריכים עזרה והכוונה מוזמנים לפנות אליי תמיד. כתבו לי בתגובות למטה, שלחו לי מייל או השאירו הודעה ממש כאן

תגובות

5 מחשבות על “5 הדרכים המובילות להדברת פרעושים וקרציות בכלבים וחתולים”

  1. האמת שאני משתמשת לכלבה שלי בקולר והוא מצויין לה, אבל הבאת פה כמה רעיונות שאולי שווה לי לנסות 🙂

  2. וואי איזה פוסט מקיף ומעולה!
    אנחנו מאנשי הברבקטו – הוא מעולה כשיש ילדים קטנים בבית ולא רוצים שהחומר ישאר על העור.
    אני לגמרי מתכוונת לנסות להרחיק יתושים עם הטיפים שלך כי אנחנו ממש סובלים מהם לאחרונה, תודה על המידע!

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה