תבנית תמונה ראשית לבלוג

עצמות לכלבים – כן, לא ולמה לא?

כל פעם שאני נמצאת עם אנשים בשיח על כלבים מגיעים לסוגיית העצמות. הרבה מאוד טוענים שאסור לתת בכלל עצמות, אבל גם יש שטוענים שחייב וגם ממש רצוי לתת! אז מה עושים? תאכלס, מבחינה תזונתית כלב צריך עצמות. אפילו באוכל היבש יש אחוז מסוים של עצם, וגם מי שמכין מזון טבעי מכניס בתפריט שלו עצם.

אבל על איזה עצם את מדברת בכלל??

בואו נסיים עם זה אחת ולתמיד, עצמות מבושלות (כן, אלה מהעוף בגריל או המרק של שישי..) לא נותנים. חד משמעית. כשהכלב מתעסק איתן הן נשברות ונהיות חדות ממש, ברמה שהם יכולים להיחתך באיברים הפנימיים.

יש עוד סוג של עצם שבדרך כלל קונים בחנויות חיות וזה העצם הדחוסה. זה מעולה אולי בשביל תעסוקה לכלב ואולי קצת בשביל לניקוי השיניים… אבל תאכלס? הן עשויות נטו מעור מיובש ודחוס (במקרה הטוב העור יהיה אמיתי), ואני מתארת לעצמי שלא צריך לדבר על הערך התזונתי של עור. מעבר לערך התזונתי, ברגע שהכלב מכרסם את העור הוא מתחיל להיות רך ודביק והכלב אוכל חתיכות סופר דביקות שיכולות להידבק לו במערכת העיכול ולעשות לו באלגן בבטן.

עצמות דחוסות

הסוג השלישי שגם אותו קונים בחנויות חיות זה עצמות טבעיות ארוזות, כמו עצמות פורקי טריות שארוזות בוואקום, עצמות מח מיובשות ועצמות סידן טבעיות. העצמות האלה עדיפות בהרבה על שאר העצמות שציינתי. רובן טבעיות לגמרי וזה מה שמעולה כאן, כמובן שצריך להסתכל במרכיבים ולראות שזה אכן טבעי 100%.

עצם טבעית מיובשת וארוזה

הסוג האחרון והמומלץ ביותר זה לא אחר מהעצמות מהקצבייה, עצמות טריות לגמרי, באיכות הכי גבוהה שאפשר. בסופו של דבר, זה מה שהם היו אוכלים בטבע. העצמות הטריות הן רכות יותר ופחות שבירות, הן באות בדרך כלל עם שאריות בשר טרי, מח עצם או סחוס ולכל אחד מהם יתרונות תזונתיים משלו. העצמות בטריות עוזרות לשמור על השיניים בדרך שהכי קרובה לטבע.

עצמות טריות

כמובן שצריך לשים לב תמיד לתגובה של הכלב לעצמות, בפעם הראשונה שאתם נותנים לכלב שלכם עצם מסויימת תהיו בהשגחה, שימו לב שהעצם לא נשברת בצורה חדה, שהגודל מתאים והכלב לא יכול לבלוע אותה או חתיכות שלה. דבר נוסף שצריך לשים לב אליו, לא לתת לגורים עד גיל חצי שנה, כלבים מבוגרים או כלבים עם בעיות שיניים עצמות שהן קשות מידי כמו עצמות יבשות, הם בסיכון גבוה לשבירת שיניים.

אני אישית משלבת בתזונה של טינקי גם עצמות מח יבשות מהחנות חיות וגם עצמות טריות. בנינו? עצמות טבעיות ותזונה טבעית בכלל דורשים יותר זמן התעסקות ולעיתים גם יותר כסף. אז אני עושה את השילוב בין 2 הסוגים האלה. כשיש לי אפשרות אני נותנת לה יותר עצמות טריות, אבל גם העצמות היבשות הן טובות והרבה יותר זמינות. (בואו, למי יש זמן ללכת לקצביה…)

תגובות

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה